• Ana Sayfa
  • »
  • Oniki Ada Kavramının Kökeni:

Oniki Ada Kavramının Kökeni:


Türkiyenin en büyük problemlerinden biri olan bu adaların aslını herkes öğrensin istiyorum.

            On iki ada ismini, Osmanlı Devleti’nin gayrimüslim bölgelerde uyguladığı yönetim şeklinden almıştır.

            12’li denen bu sisteme göre;

            Her on hane birer temsilci çıkarır, bu temsilcilerde Osmanlı devleti tarafından belirtilen bu bölgeyi yönetecek "12 kişilik bir ihtiyar heyeti" seçerdi.

            Bu bölgeye 12 adalar denmesi, bu bölgedeki ada sayısından dolayı değil de seçim sisteminden dolayı olmasına rağmen yanlış algılanarak adadan dolayı verildiği sanılıyor

            Türkçe "On iki hanenin bir temsilci seçme, seçim sistemi" olmasına rağmen ilk önce Yunanca ‘ya, yanlış olarak “ On iki adalar” diye çevrilirken daha sonra Avrupa deletlerince birebir çevrilerek diğer batı dillerine girmiştir.

            "On iki Ada" denilen adalar grubuna, Bu isim ada sayısından dolayı verilmeyip yönetim seçiminden dolayı bu isim verilmiş olduğu görülmektedir. Halbuki bu bölgede 12 değil  sadece büyük olanları sayarsanız 14 ada, büyüklü küçüklü hepsini sayarsanız 20`den fazla ada ve adacık vardır.

            Buradaki 12 sayısı adaların sayısı değil, "12 üyeli meclisle yönetilen adalar" anlamındadır.

            Osmanlılarda ise; önceleri

"Ege Adaları" denilmiş, sonra ise

Cezayir-i Bahr-i Sefid (Akdeniz Adaları)" ve

"Cezair-i isna aşer" denilmiştir.

            Avrupa’da ise bu adalara güney sporat adaları ya da güney sporatlar denmektedir.

            Sporat = Dağınık

            Kiklat = Çember demektir

            Türkler ise isimleri yunanca olan bu adaların kimisine Türkçe isimler vermiştir,

Rodos, patmos, meis, chalke, lipos, leros aynı kalmıştır.

diğer adalar ise;

            kasos (kaşot), karpethos (kerpe), aliminya (limoniye), simi (sömbeki), tilos (ilyaki), nisiros (incirli), mandraki (yalı), kos (istanköy), astropalya (koçbaba), kalimnos (kilimli), kharki (herke) şeklini almıştır.

            Daha sonra yönetim vilayeti olan Akdeniz Adaları, Sisam ve Sakız adası gibi Oniki Ada`nın dışında kalan adaları da içine almaktaydı.

            Onikiada (Menteşe Adaları, Güney Sporatlar,).deniyordu.

            Not: Garimüslüm bölgelerde uyguladığı seçim sistemi günümüzde de uygulansa gerçek su yüzüne çıkar diye düşünüyorum. Uygulaması zor. Ama güncelleştirilebilir.

            KURTAĞZI BAĞLAMAK

            Gençler bunu bilmez. Eskiden çobanla gelmeyip dağda kalan köylünün İnek dana eşek gibi hayvanlarını dağda kurt parçalamasın diye hocaya gidip kurtağzı bağlatırlardı. Yani o gece kurtların ağzı bağlandığından köylünün dağda kalan bu hayvanı kurt saldırısından kurtulmuş olurdu.

            Kurtağzınnnnın bağlanışı şöyle olurdu. Kurtağzı bağlayan eline bir çakı bıçağını alır. Ve de aşağıda hem aslını hemde mealini yazdığım Nas suresini okur. Sonrada çakıya üflerdi. Arkasından da Felak suresini okuyarak yine çakıya üfleyerek çakı bıçağaının ağzını kapatırdı. Böylece o gece kurtların ağzı bağlanmış olurdu.

            Bu gün bu adet İranın güneyindeki Fars eyaleti ve çevresinde göçebe olarak yaşamakta olan kaşkay Türklerince hala uygulanmaktadır.

            Birçoğumuzun adını bile ilk kez duyduğumuz bu iki milyon Türkü Japonlar tanıyor. Ve de bu Türkler adına kaşkayi isimli bir otomobil üreterek dünya piyasasına sürüyorlar.

            Ve bu Türkleri asemile etmek için İran hükumeti olanca gücüyle çalışmaktadır. Bu Türkler İrandaki

Otuz beş milyon Azeri Türklerinin haricinde olan iki milyordur. Bunların haricine Horasan ve Türkmenistan sınırına yakın bölgelerde İran ne kadar gizli tutarsa tutsun takribi olarak Dört beş milyon Türk vardır. Türklerden muhtar bile seçtirmemek için batıda ki Kürt nüfus o bölgeye kaydırılmıştır.

            Benim sevgili milletim

            Sizlerin rahat rahat uyuyabilmeniz için TV yi kapattığım gibi gürültüden rahatsız olmayasınız diye Kapıyı pencereyi de kapattım. Çocukları parka gönderdim Yeter ki siz tatlı tatlı uyuyasınız diye.

            Uyu uyu yat benim sevgili milletim.

            İkinci hususa gelince görüyorsunuz İslamiyet ne badireler atlatmış. Din içinden başka bir din çıkarmışlar.
            NAS SURESİ
            Bismillahirrahmânirrahîm.
            Kul e`ûzü birabbinnâs Melikinnâs İlâhinnâs Min şerrilvesvâsilhannâs Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi Minelcinneti vennâs

            Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah`ın ismiyle. De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine, İnsanların hükümdârına,  İnsanların ilâhına, O sinsi vesvesecinin şerrinden. O ki, insanların göğüslerine vesveseler fısıldar Gerek cinlerden, gerek insanlardan.

 

            FELAK SURESİ
            Bismillahirrahmânirrahîm.

            Kul, euzü birabbil felâk, min şerri ma halak ve min şerri gasikin iza vakab ve min  şerri neffassâti fil ukad ve min şerri hâsidin iza hased.
            Anlamı - Meali:
De ki: “Yarattığı şeylerin kötülüğünden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin kötülüğünden, düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden, haset ettiği zaman hasetçinin kötülüğünden, sabah aydınlığının Rabbine sığınırım.”

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 608

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.