• Ana Sayfa
  • »
  • Kurt Düştümü Sürüye Ne Kalacak Geriye

Kurt Düştümü Sürüye Ne Kalacak Geriye


Sonunda, insanlara ders vermek için hayvanlarla ilgili yazılan hikâyelere fabl denir. İşte bunun için bende bugün hayvanlarla ilgili bazı ders alınacak atasözleriyle başlayacağım yazıma.

                Kurt kuzu kaptığı yeri, günde dokuz kere yoklarmış. Belediye seçimleri yaklaştıkça bu kurtlardan bazıları kuzu kaptıkları yeri kolaçan etmeye başladılar bile. Bu doğal olmaya doğalda, kuzusunu kaptıranda herhalde tedbirini almıştır diye düşünüyorum.

                Çünkü kurt tüyünü değiştirir de huyunu değiştirmez derler. Kaptığı kuzunun tadı hala damağında olması dolayısıyla hep o anı hatırlar ve de onun özlemiyle yanıp tutuşur.

                Hani bir tarihte adamın biri, kör olan bir gözüne, göz nakli yaptırmak için bir hastaneye başvurur. Tarihler verilir. O tarihte adam hastaneye gelir. Ameliyathaneye alınır. Narkoz işlemi de yapılır. Ama aksilik olacak ya adamın kör olan gözü de yuvasından çıkarılır çıkarılmaya ama bu sefer yerine takılacak numarada göz bulunamaz. Bunun üzerine bir skandala meydan vermemek için hemen çıkarılmış gözün yerine bir öküz gözü takılır.

                Üç gün sonra gözdeki bandajlar  sökülür. Hastaya parmaklar gösterilerek taktıkları göz test edilir. Sonuç mükemmel olunca hem doktorlar hem de hasta mutluluktan uçarlar adeta. Test sonunda doktorlar hastayı, on beş gün sonra gelmek kaydıyla taburcu ederler.

                On beş gün sonra göz nakli yaptıran hasta adam hastaneye gelir. Doktorlar öküzgözü taktıklarını hastalarından gizlerler. Bu aralarında sır olarak kalır. Onun içinde hastalarına diğer hastalarından daha fazla ilgi gösteriyorlar.

                Gelen hastayı muayenehaneye alıp, “ Nasıl şu son taktığımız gözden memnun musun?” diye sorarlar. Hasta da doktorlara; “ Memnun olmaya memnunum ama ..” der demez, doktorlar, “ Peki aması ne? ”derler. Bunun üzerine hasta ; “ Oldukça memnunum ama şu son taktığınız göz nedense hep ahıra bakıyor.” Der.

                İşte kurtlarda böyledir. Hep gözleri kuzu kaptıkları yerdedir. Seçim olan yerde mutlaka koyun vardır. Koyunun bulunduğu yerde de kurt eksik olmaz. Çünkü dünya durdukça kurdun gözü mutlaka koyundadır. Aç kalınca kurt  değil koyuna, aslana bile saldırır.

                Kurdun sofrasında kardeş payı diye bir şey yoktur. Olamazda. Ama bu denli ağzının tadını bilen kurdunda gafil davrandığı zamanlar olur. Zira kurt öldürür. Kargalar yer çoğu zaman.

                Burada anlatmak istediğim, meydana çıkan adaylardan, ava çıkan avcı gibi otuz dokuz gün taban eti, kırkıncı gün av eti yiyecek olanların, yıllarca bir yığın sorunlarla mücadele ederek kaşık kaşık biriktirdiklerini kepçeyle dağıtmaktan vaz geçmelerini hatırlatmaktır.

                Çünkü kurdun da kurdu var. Onun için seçimlerden önce kurtları koruma altına almak gerek.

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 964

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.