Kısa Kısa


GÜN:
Bizde Bir günün başlangıcı; Akşam ezanında başlar. Ertesi akşam ezanında biter. Yani uzun sözün kısası;Bir günün gecesi önce, gündüzü ise sonradır. Örnekleyecek olursak; Cuma günü = Perşembe günü akşam ezanında başlar. Cuma günü akşam ezanı okununcaya kadar sürer.Kısaca cuma akşamı dediğinde perşembe gününün akşamı diye algılamak gerekir.Avrupa’da ise gün gece yarısı olan saat 00 da başlar ertesi günün saat 24:00`de biter.Dini inancımıza göre cuma günü kutsal bir gün olup eskiden düğünler cuma akşamına göre ayarlanırdı. Yani kısaca cumanın kutsallığı dolayısıyla nikâhlar cuma akşamına denk getirilirdi.Şimdi ise maalesef saldım çayıra Mevla’m kayıra denerek işin içinden çıkılıyor. 

MUAŞERET KURALI 
Laf sözcüğü çer çöp demek olduğundan, özellikle bir büyükten bahsederken bir sürü laf sayıp döktü demek terbiyesizlik olup söz söyledi demek gerekir. 

MAFİA 
"Manalia” Bu kelimelerin baş harflerinden oluşmuş bir kelimedir. Fransızlara ölüm demek anlamına geliyor. Bu oluşumun meydana gelmesinin sebebi;Bir zamanlar Fransızlar İtalyanların sardalye adasına saldırıp halkına çok büyük işkenceler yaparlar. Bunun üzerine, Sardalye halkı örgüt kurup kendilerini savunurlar. Örgüte Mafia adını verirler. Örgüte girenin elinden biraz kan akıtarak her hangi bir döneklik yaptığı takdirde ne demek istediklerini baştan söylemiş oluyorlardı böyle yapmakla. Bir kâğıda sarılı Meryem ana heykelciği yakılıyormuş adet gereği. Zamanla her işten para kazanan örgüt haline geliyor bu örgüt. Fransız devrimi sonrası, devrimi yapanların birbirini yemesi gibi bunlarda dönüp kendilerinin, kükürt madeninde çalışanlardan da haraç almaya başlıyorlar.Sonradan fakirlik dolayısıyla Amerika’ya göç edenler orada İtalyan usulü çalışmaya başlıyorlar. Ne de olsa alışmış kudurmuştan beter oluyor. 

GÜN GELİR, BİR MOLLA KASIM GELİR 
Menkıbeye göre "Yunus Emre, üç bin şiir söylemiş. Bunları bir divan hâline getirmiş. Molla Kasım isimli şeriat bilgini bir su kenarına oturup bu şiirleri okumaya başlamış. Bunlardan binini okumuş ve şeriata aykırı bularak yakmış. Kalan bin tanesini de aynı sebeple suya atmış. Üçüncü bine başlayınca şu beyitle karşılaşmış:Derviş Yunus bu sözü eğri büğrü söyleme. Seni sîgaya çeken bir Molla Kasım gelir.(Yani gün gelir senide sorgulayan biri gelir diyor koca Yunus)Bu beyti okur okumaz, Molla Kasım, Yunus`un kerametine inanmış. Divanı öpüp alnına koymuş. Fakat ne çare ki elde bin şiir kalmış. Şimdi Yunus`un o yakılan bin şiirini gökte kuşlar ve melekler, denize atılan bin tanesini balıklar, kalan bin şiirini de insanlar okumaktalarmış." Yani bir hata yaptıysak biri çıkar bunun hesabını sorar bir gün. Biri çıkıp sormazsa da Allah sorar bundan emin olun..
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 586

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.