• Ana Sayfa
  • »
  • KAFA VERGİSİ VERMEYEN VAR MI

KAFA VERGİSİ VERMEYEN VAR MI


Akıllı vatandaşlardan, biraz daha akıllı olan vatandaşların aldığı kafa vergisine, ister rüşvet ister soygun deyin, fizik dersinde gördüğümüz,  bileşik kaplarda olduğu gibi paranın bir cepten diğer cebe aktarılması olayıdır. Yalnız burada paranın aktarıldığı cepler farklı kişilerin cepleri olduğundan dikkati çeker.

             ‘’ Para kazanmak iğneyle kuyu kazmak; para harcamaksa kuma su dökmek gibidir’’ der,bir Japon  atasözü..

            Atasözünde de belirtildiği gibi para kazanmak iğneyle kuyu kazmak gibi zor olduğuna göre, havada vurup tavada yemek fırsatını yakalayınca daha açıkçası terlemeden kazanmak varken, yani şeref ve haysiyetini basamak olarak kullandığı takdirde, daha önce çok arzu etmesine rağmen bir türlü elde edemediği tüm dünya nimetleri ayağının altına serilmişken, bunları tepeleyip geçemez çokları. Bunun neticesi sonunda, bu tip insanların birçoğu parayı kullanacağı yerde para tarafından kullanılır duruma düşerler.

            Maalesef tarihin her devrinde paranın ruhsuzlaştırarak öldürdüğü insanların miktarı savaşlarda öldürülen insanlardan daha fazladır kanımca.                                                                                           

             Hem de bu işleri kendisi hiç uğraşmadan, yanına aldığı birkaç maşa ile elini yakmadan becerir çoğu. Bu tip insanlar bulunduğu konumdan dolayı, kendilerini nehir kenarında sanarak nehir akarken testilerini pervasızca herkesin gözü önünde doldurmaya kalkışırlar. İşler tersine gittiğinde de satrançtaki piyon gibi hep maşaları öne sürerler.

Yöneticimiz konumunda olan kişiler, ne kadar fazla testi doldurmuşsa, doldurduğu testi sayısı kadar söğüşlendiğinin farkında olmayan, bir toplum haline getirildik maalesef. Hâlbuki yırtılan bizim yakamız. Peki, bunun farkına ne zaman varıp da buna engel olmak için girişimlerde bulunacağız?

Bir kızın ‘’Anam bana kız diyor. Ama benim umudum az dediği gibi, inanın bu konuda benimde umudum az.

Anadolu insanı birer bilge edasıyla insanları üçe ayırır. Birinci sınıfta olanlar; Nalıncı keseri gibi olanlardır. Bunlar her şeyi kendi çıkarına yorumlar. Sağımız solumuz hep bu tip insanlarla dolu. Hatta bir adım daha ileri gidersek en yakınlarımızın miras konusundaki hassasiyetlerini görmeyen bilmeyen var mı?

İkinci sınıfta olanlar; Kürek gibi olanlardır. Bunlar ise adeta iyilik meleği gibidirler. Kendi çıkarından ziyade, Yunus Emre’nin dediği gibi insanları severler yaradandan ötürü. Maalesef devrimizde bu tip insanı bulmak zor diyemem, ama en küçük bir endişeye kapılmadan mümkün değildir diyebilirim.

Bu tip insan gibi davranmaya çalışan insanları, inanın, zamanımızda en yakın eşi bile aptallıkla itham eder oldu. Görüyorsunuz ne günlere kaldığımızı. Yeteneksiz diye nitelenen bu tipler,’’;Deniz kenarına gitse susuz kalırlar ‘’diye aşağılanıyor maalesef.

Hâlbuki bizim toplum olarak yokluğunu çektiğimiz üçüncü tip bir insan vardır ki bunlar testere gibidir. Yani bir sana bir bana derler. Ama nerede?

Bahsi geçen birinci tipler; Bir iki ısınma turundan sonra profesyonelleşir. Şeref ve haysiyetini ayaklar altına aldığından dolayı kaybedecek başka bir şeyi de kalmamıştır artık. Bunlar çöle benzerler. Dünyanın en fazla suyuna sahip olan amazon nehrini bunlardan yana çevirseniz, bir anda hepsini içmeye kalkışırlar. Yani bir damla suyu bile, denize bırakacaklarını sanmıyorum.

Bütün bunları görüp duyduğumuz halde, denenlere hiç kulak asmıyoruz. Duymak istemeyenler kadar kötü sağır yoktur dense de, bunlar için fark etmez. Her ne kadar sağır için ikinci kez ezan okunmazsa da, ben yine de bir beyitle ikinci kez ezan okumaya çalışayım

Çoban,kurdu koyundan savmak için durur                                                                                                   Ya başlarına kurdu dikersen sürüyü kim korur

            Sevgili okurlarım işte bu tip insanlar yüzünden iki yakamız bir araya gelmiyor.Biz neden  Uzakdoğu devletlerinden biri olan Singapur gibi olmayalım.Singapur’da, biri bir memura rüşvet verdiğinde memur bu rüşveti hemen amirlerine bildiriyor.Amirleri, öncelikle hediye verilen bu memura hediye faslından verilen bu şeye ihtiyacı olup olmadığı soruluyor.Şayet memur ihtiyacım var derse ihaleye çıkartılan bu hediye öncelikle bu memura verilip memurdan tahsil edilen bedeli hazineye irat kaydediliyor.Bir de bizdeki duruma bakalım.

            Bizde biri bir yere seçildi mi her dönem seçilmek için canhıraş çalışır. Neden? Kendini seçenlerden daha fazla vatansever olduğu için zannetmeyin sakın. Bulunduğu konumun nimetlerinden azami şekilde faydalanmak içindir tüm çabası. Çünkü kurt, kuzu kaptığı yeri günde dokuz kez kolaçan edermiş.

            Maalesef bizim halkımızda keçi gibi inattır. Keçiye rakı içirmişler. Keçi kafayı bulunca kurdun adresini sormuş. Onun bu öğrenme isteği ayılıncaya kadar sürmüş. Maalesef bizde böyle değimliyiz?

Bizim halkımız nedense, ilk öfkesi geçtikten sonra kendi eliyle canavarlaştırdığı kurdun avcılar tarafından avlanmasını istemeyip’’Boş verin yapmış bir cahillik’’deyip geçmiyor mu?

            Bir fıkrayla bu konuda düşündüğümü özetleyerek yazıma son vereyim bari. Uyduranın çok güzel uydurduğu, aşağıdaki fıkrayı okuduktan sonra, biraz düşünecek olursanız ne durumda olduğumuzu daha iyi anlayacağınızı umarım.                                              

        Adamın biri arabasıyla şehirlerarası yolda seyahat ederken trafik polisi durdurur. 

"İyi Günler beyefendi, ehliyet ruhsat lütfen", der.

Adam: "Buyurun" der ve uzatır.

 Trafik polisi bakar: "Yangın söndürücünüz var mı?"

 Adam: "Var" der, gösterir.

Polis: "İlkyardım çantası?"

Adam: "Var" der, yine gösterir.

 Polis: "Zincir" diye sorar, adam gösterir. "Takoz?" "Var." "Çekme halatı." "Var."

Polis dayanamaz: - Mezdekenin kaseti der var mı lan?" der.

Adam güler "O da var" der, kaseti gösterir.

Polis: - Tak o zaman teybe.

Adam takar, polis oynamaya başlar.

Adam gülerek: "Memur bey, n’apıyosunuz" der.

Polis adama döner: - Eşek dilsin ya, bi yirmilik takarsın artık diyerek niyetini açıklar!
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 986

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.