• Ana Sayfa
  • »
  • Camiyi Tanımak İstermisiniz? Öyleyse Buyrun Tanıştırayım

Camiyi Tanımak İstermisiniz? Öyleyse Buyrun Tanıştırayım


Cami, İslam`da bir ibadet mekanıdır. Camiler her ülkede değişik göz alıcı mimari tarzları ve

süslemelerle inşa edilirler.

Genellikle minaresiz küçük camilere veya bazı kurum ve kuruluşlarda ibadet için ayrılmış ufak mekanlara mescit denir.

Kur`anda ibadethane adı olarak cami terimi geçmez ancak "secde yapılan yer" anlamındaki mescit

kavramı kullanılır. "Cami" Türkçeye Arapçadan geçen bir sözcüktür. Cem’ "Toplanma, bir araya gelme" kökünden

gelen cami, "toplayan, bir araya getiren" demektir.

Sözcük önceleri "cuma namazı mescidi" anlamında kullanılıyordu. Mescit Arapçada secde edilen yer demektir. Ortaçağ İspanya`sında yaşayan Endülüslülerden miras kalan ve İspanyolcada cami demek olan ‘mezquita’ sözcüğü Arapça ‘mescid’den gelişmiştir.

Türkçe dini mimari terminolojisinde bu ibadethanenin küçüklerine mescit, daha büyüklerine ise cami denilmektedir. Câmi sözcüğü, aynı zamanda İslam`da Allah`ın 99 isminden biri olup, Câmi "istediğini İstediği şekilde, istediği zaman, istediği yerde toplayan" anlamına gelmekle birlikte, kelimenin dört büyük meleğin ("Cebrail, Azrail, Mikail, İsrafil) baş harflerinden oluştuğuna dair iddialar bulunmaktadır. Cami sözcüğü, tamlamalarda camisi veya camii şeklinde, ismin "i" halindeyken camiyi şeklinde kullanılır: Osmanlıda sultanlar adına yaptırılan büyük camilere selatin camileri denir. Ayrıca herhangi bir alanda ibadet etmeye yarayan, boş ve imarsız mekânlara namazgâh denir.

Bunun örneğini, Kurtkulağı köyünü bilenler, tarihi çeşmenin yanında, etrafı alçak bir taş duvar ile çevrilmiş alan ile bu alanın güneyinde taştan yapılmış mihrap ve de bu alanın doğu tarafında müezzin mahfili görevini yapan büyük beyaz taşa bakınca namazgahın ne olduğunu görebilirler.

PEKİ CAMİLER NASIL İNŞA EDİLİYOR. HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

BUYURUN NASIL İNŞA EDİLDİĞİNİ ÖĞRENELİM

Cami inşaatına gelince kutsal kitabımız Kuranı kerim şöyle diyor.

Tevbe 18 :Allah`ın mescitlerini; ancak Allah`a, âhiret gününe inanan, namazı kılan, zekâtı veren ve Allah`tan başka kimseden korkmayan kişiler onarır. İşte bunların, hidayete erenlerden olmaları beklenir.

İnşa edilecek caminin planı çizilir. Çamurdan veya ahşaptan maket yapılırdı. Planın uygulamasında kullanılan ölçü zira idi.

Zira :Parmak uçlarından dirseğe kadar olan kısmın,Bu miktara denk düşen uzunluk biriminin adıdır. Zira; çarşı zira ve mimari zira olmak üzere iki çeşittir.

Kumaş vs gibi çarşıda satılan malları ölçmek için kullanılan zira`ya çarşı zira, yer ölçümü için kullanılan zira`ya da mimari zira denir.1 zira ortalama 0.57417 Cm`dir.

Endaze : 65 cm küçük arşın manasına gelir. Caminin inşa töreninde Devlet yöneticileri hazır bulunur, temele altın atılırdı.

İnşaatta hiç kimse zulümle çalıştırılmaz, herkese hakkı verilir. Yalnız, malzemeden çalanlar şiddetle cezalandırılır. Çiniler İznik ve Kütahya’dan, keresteler Karadeniz’den, mermer Marmara adasından, kesme taşlar Bakırköy’den, çivi İzmit’ten gelir.

Bütün malzemeler yerlidir.

Derz: Taş ve tuğlalar arasındaki birleşme yeri harç şeridi

Horasan harcı: Pişmiş kiremit ve tuğla tozunun kireç ve su ile karışımından oluşan harç

Çinilerde alçı harcı,

Sıvalarda kıtıklı (keten elyafı) harç kullanılır.

Neme müsait duvarlarda koyunyünü, yumurta akı katılır.

Örümceklerin ağ kurmaması için devekuşu yumurtası harca katılır.

Cümle kapıları önündeki döşemeye aşınmayı önlemek için porfir taşı konulur.

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 576

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.