• Ana Sayfa
  • »
  • İSLAMCI KOMPRADORLARIN KANLI PARA TAMAHI

İSLAMCI KOMPRADORLARIN KANLI PARA TAMAHI


Başkomutan Erdoğan komutasında Türk Silahlı Kuvvetleri,Suriye/ Cerablus`ta İŞİD ve Minbic`in kuzeyindeki PYD mevzilerini vurmaya başladı.
Minbic bölgesindeki PYD hedefleri ile Cerablus`a yönelik atışların Suriye`de operasyon için koridor açmak amacıyla düzenlendiği belirtiliyor.
Aslında ne oluyor?

*
1-Herşey AKP iktidarının, ABD desteğinde pan- islamcı Osmanlıcı vizyonu ama Sünni ile Şii dünyası arasında karşılıklı bağımlılığı zayıflatmayı öngören bir stratejiyi izlemesiyle başladı.
Hükümet "Bölgeyi kazanırsak  petrolüde  kazanırız" düşüncesiyle Suriye Kuzey`inin ve Irak Kürdistan Bölgesi`nin geliştirilecek ekonomik ilişkiler üzerinden Türk ekonomisine bağlanacağını öngördü...

*
2- Kuzey Irak Kürt Yönetim Bölgesi (IKYB) lideri M.Barzani de Ortadoğu`da çizilen yapay sınırların, Suriye ve Irak`ta kan akıtılarak yeniden çizildiğini öngörüyor,
Kuzey Suriye`de IKYB`nin kontrolünde Akdeniz`e açılan bir Kürt koridoru oluşturulduğunu sezinliyordu.

*
3- Türkiye`nin sınır hattında oluşturduğu angajman kurallarının uygulandığı alan, sınırın Suriye tarafının yaklaşık 15 km. içlerine kadar ulaşıyordu.
Toprak Suriye toprağı idi ama sınıra yaklaşan uçak ve helikopterler Türk jetleri tarafından engelleniyor, bu bölgeye yaklaşan Suriye kara birlikleri ise Türkiye tarafından angajman kuralları ihlâli bahanesiyle taciz ediliyor ya da topçu ateşiyle vuruluyordu.

*
4- Suriye ise Türkiye ile gereksiz bir cephe açmanın anlamsızlığından yanaydı.
Türkiye`ye bir başka ülkede savaş çıkarmak suçu yükleyerek daha geride olan hatlarını korumayı,
Türkiye`den giriş yapan Özgür Suriye Ordusu, Nusra Cephesi, IŞİD örgütü ve Ahrar Şam militanlarını ve İŞİD`le birlikte savaşa katılmak isteyen Başbakanlığa bağlı Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı şemsiyesi altındaki  sivil toplum ve yardım kuruluşlarının militanlarını kendi sahasında karşılama stratejisi uyguluyordu...

*
5- Türkiye, IKYB ve İŞİD petrol gelirlerine müştereken konmanın, kaçak petrol, tarihi eser kaçakçılığı, silah satışları, uyuşturucu kısacası Irak ve Suriye kaynaklarının talanından kazandıklarını üleşmenin doyasıya  sevincini yaşıyordu...
Türkiye`nin yeni yetmei islamcı komprodorlarının keyfine diyecek yoktu.
Eh,Türkiye halkı da işte onların kazandığı kanlı paraların zekâtı ve sadakalarından boğaz tokluğuna geçiniyordu... 

*
6- Bugün Mesud Barzani yönetiminde IKYB, memuruna maaş dahi ödeyemiyor.
Yoksulluk,yolsuzluk her tarafı kaplamıştır,rüşvetsiz iş yapılmıyor.
Ama bölgenin tüm zenginliğini iç eden Mesud Barzani, 78 bin 836 kilometrekare yüzölçümü olan Kürdistan Bölgesi`nin topraklarının yüzde 53`ünü ya da 41 bin 597 kilometrekaresini yabancı petrol şirketlerine satmıştır ki, satılmayan yerler kentlerde ve köylerdeki yerleşim alanlarıdır.
Böylece Kürdistan Bölgesi hükümetinin kendi topraklarından çıkarılan petroldeki hissesi yüzde 20, petrol şirketlerinin payı ise yüzde 80 olurken, IKYB petrol alanları bugün küresel boyutta tartışılan uluslararası hukukun ve küresel statünün himayesine girmiştir.

*
7- 15 Temmuz`dan itibaren Türkiye; uluslararası petrol şirketlerinin, İslamcı kompradorların, Mesud Barzani`nin öngörüleri doğrultusunda "Suriye`nin toprak bütünlüğünün korunması" argümanıyla Rusya, İran ve hattâ Suriye ile yeni bir başlangıç yapma girişimindedir...
Zaten Rusya ve Suriye rejimi ülkenin kesinlikle "birleşik, laik ve demokratik" kalması esasındadır.
Türkiye ve Suriye aralarındaki sorunları dondurarak yeni bir durum üzerinden yeni bir ilişki biçimi başlatıyor.
Türkiye iktidarı kendi doğrusunu Suriye ve müttefikleriyle birlikte bulmaya çalışıyor.

*
8-Türkiye, Suriye Vekâlet Savaş`ı başladığından beri Suudi Arabistan ve Katar ile birlikte statejik önemi nedeniyle Minbic`in destekledikleri güçlerin elinde kalmasını istemiştir.
Bir taraftan Rojava`da Kürtlerin lehindeki gelişmelerin ardından Suriye Demokratik Birlik Partisi`nin (PYD) Minbic üzerinden Cezire, Kobani ve Afrin kantonlarını birbirine bağlaması ve bir Kürt Koridoru oluşturmasının önüne geçmek için uluslararası ve bölgesel bir çok güçten destek isterken,
Öte yandan bu konuda bir kırmızı çizgi de belirlemiş: "Fırat`ın batısını geçerseniz vururuz" denilmiştir.

*
9- Rağmen PKK`ya bağlı PYD`nin silahlı kolu Halk Savunma Birlikleri (YPG) giderek ABD`nin IŞİD`le mücadele koalisyonunda bölgedeki en önemli müttefiki olmuştur.
PYD bu güçle üç ay süren çatışmalardan sonra Minbic kent merkezini ve 2 bin km.karelik alan üzerindeki köyleri henüz IŞİD`ten almış ve "Kürt Koridoru" hedefiyle Afrin`e ilerlenileceğini açıklamıştır.

*
10- Bu noktada Menbic`i kuşatma altında tutan IŞİD militanlarının kayıp vermeden kenti teslim etmeleri dikkat çekiyor.
IŞİD`in 175 militanı, 2 bini kendi aileleri olmak üzere 3 bin sivil ve aralarında tankların ve zırhlı araçların, fırın malzemeleri ile jeneratörler ve diğer sosyal yaşam teçhizatınında da olduğu 120 araçlık konvoyla Menbic`den güvenli bir şekilde çekilmesi için bir koridor açılmıştır.
Bu suretle Menbic`den çıkmasına izin verilen IŞİD unsurları da  ellerini-kollarını sallaya sallaya Cerablus`a gitmişlerdir.
Bu yüzden ABD`nin IŞİD`le mücadeleye ilişkin söylemi konusunda tartışma başlamış,
ABD, IŞİD militanları yanındaki sivillerin kaybı ve olası yan zararların önlenebilmesi için çatışmaya girilmediğini,o yüzden kentten güvenli bir şekilde çıkışlarına izin verilerek kurtarıldığını doğrulamıştır...

*
11- Türkiye`nin Rusya ve İran ile diyaloğu ardından Cerablus`ta İŞİD ve Minbic`in kuzeyindeki PYD mevzilerini vurmaya başlamasıyla,
ABD`nin daha önce ayak diremesi nedeniyle Suriye`nin Azez-Cerablus hattında kurulamayan tampon bölge şimdi hayata geçiriliyor.
Bu gelişme, ABD`nin Suriye yönetimini devirmek şeklindeki eski önceliğine dönmeyeceğini kabullendiğini,
Başta ABD olmak üzere Batılı müttefiklerinin Suriye`nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikir olduklarını,
PYD ile kurulan ittifak ilişkisini yeniden değerlendirmekte olduklarını gösteriyor....

*
12- Türkiye`nin desteklediği ve aralarında cihatçılarında bulunduğu Suriyeli Özgür Suriye Ordusu adı altında savaşan muhalif gruplar;
İşte Feylek el Şam, Sultan Murat Tugayları, Ahrar Şam ve Şam Cephesi Cerablus`a birkaç yüz metre mesafede sınırın Türkiye tarafında bulunan Karkamış kentinde askeri bir kampta toplanıyor.
Bu gruplar Cerablus kentini IŞİD`in elinden almak için Türkiye sınırları içinden sözde askeri harekat başlatmaya hazırlanıyor.
Aslında Cerablus`u İŞİD` ten devralmaya hazırlanılırken,İŞİD teröristleri de Hatay,Kilis, Gaziantep ve Şanlıurfa`yı içine alan bölgede iskan bekleyen aileleri ve arkadaşlarıyla kavuşacakları günleri iple çekiyor... 

*
13- PKK`ya bağlı PYD ağırlıklı Suriye Demokratik Güçleri şok yaşıyor.
Türkiye Minbic`in kuzeyindeki PYD mevzilerini vuruyor.
Menbic kurtarılmış ve PYD`nin Kuzey Suriye`de etkinliği artmaktayken birden diğer bölgelerde Suriyeli Kürtler birbirini girmiştir.
Kamışlı ve Deyrik`te, IKYB lideri Mesud Barzani`nin etkisinde olan Kürt Ulusal Konseyi (KNC) ile Abdullah Öcalan`a bağlı PYD arasında çatışmalar başlamıştır.
Suriye rejim ordusu uçakları da Haseki`de PYD güçlerini bombalıyor.

*
14- Kuzey Suriyeli Kürtler yeniden şekillenmektedir.
Fransa`nın yazdığı,Türkiye`nin oynadığı; Suriye`nin Kuzeyinde bir Arap-Hıristiyan bölgesi oluşturulması,  21.yüzyılda Türkiye`nin bir etnik temizlik yaparak Kürtleri buraya sürmesi senaryosu yürüyor.
Gözler Türkiye`de faaliyet sürdüren PKK terör örgütündedir...

*
15-Rusya ise Suriye`de siyasi çözüme yönelik biricik uzlaşma şartında ısrarlıdır:
Rusya, dünyanın bir kez daha böyle bir katliam, saldırı ve yağma ile karşılaşmamasını,
Ya? Suriye`de savaş suçları işleyen rejim kadar muhalif tarafların, teröristlerin ve destekleyen ülkelerin paylarını üstlenmelerini: Suçların esaslı bir biçimde kategorize edilmesini: Bu sistematik hukukun BM`de yeni bir uluslararası hukuka ve dünya statüsüne yol açmasını şart görüyor.

*
16- Nitekim Rusya, Başkomutan Erdoğan`ın İŞİD ile ilişkilerini belirleyen istihbarat raporlarını araştırılması için  BM Güvenlik Konseyine teslim etmiştir.
29 Ocak`ta Irak`ta İŞİD ile birlikte yürütülen yasadışı petrol ticareti:10 Şubat`ta Suriye`ye gönderilmek üzere yabancı teröristlerin sınırdan geçmelerinin kolaylaştırılması ve Suriye`de harekât yürüten terörist gruplara silah tedâriki: 8 Mart`ta IŞİD ile birlikte yapılan tarihi eser kaçakçılığı:18 Mart`ta Türkiye`den Suriye`deki IŞİD kontrolündeki topraklara yönelik silah ve cephane sevkiyatına ilişkin istihbarat raporları BM Güvenlik Konseyi`ndedir.
Bu dosyalar Erdoğan`ın Müslüman Kardeşler ve onun askeri kolu ile IŞİD`i de desteklediğini ve Türkiye`de geleceğin çoook zor olacağını gösteriyor...

*
Bugün 6 şehit vardı,Karkamış boşaltılıyor,Kilis`e 3 roket mermisi düştü...
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 320

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.