ERDOĞAN İLE YARIN


Suriye Devlet Başkanı B.Esad, Moskova`da Rusya Devlet Başkanı V.Putin`e ziyarette bulundu. 
Rusya`nın "Çift Yönlü Yaklaşım Stratejisi" doğrultusunda ABD merkezli savaşan güçlerin ortak tehdit kabul ettiği radikal terör örgütleriyle mücadelesine ortak olmak talebine sırt dönülmesi ardından,
Rusya merkezli savaşan güçlerin B.Esad`a bağlı güçlerin yanında terör örgütlerinin tasfiyesi sürecini,
Ardından  siyasi çözüm için Suriyelilerin ülkelerinde nasıl yaşamak istediklerine ilişkin gelişecek  müzakere yöntemlerini görüştüler.

*
Nitekim B.Esad, terörün Suriye`de siyasi çözüm önünde engel teşkil ettiğini,
Rusya ile oluşturulan koalisyonla birlikte bölge ve dünya halklarına karşı ciddi tehlike teşkil eden teröre desteğin kesilmesinin önemini,
Operasyonların uluslararası hukuk çerçevesinde cereyan ettiğini,
Herhangi bir askeri hareketlenmenin siyasi adımlarla izleneceğini,
Sonuçta Suriye halkının kendi vatanının geleceğini herhangi bir müdahale olmadan belirleyeceğini, 
Nihayet Suriye`nin muhtelif alanlarda yeniden yapılandırmasında iki ülke arasındaki ilişkilerin pekiştirilmesi arzusunu ifade etti.

*
Devlet Başkanı V.Putin ise Suriye`de siyasi çözümün sağlanması amacıyla uluslararası başka taraflarla da temaslarda bulunacağını,
Nihaî bir çözüm için tüm dini ve etnik bileşenlerin katılımıyla siyasi bir çözüm bulunacağını,
Her şeye rağmen son sözün kesinlikle ve sadece Suriye halkının sözü olacağını belirtti...

En önemli mesaj Rusya`nın liderliğini yaptığı yeni koalisyonda  B.Esad`a terörle mücadelede aldığı önemli roldü. 
Esad`ın Suriye`nin meşru lideri olduğu açıkça belli oldu, bu anlamıyla tatışmaları da beraberinde getirdi. 

*
Beyaz Saray, Esad`ın Moskova ziyaretinin Suriye`de siyasi çözüme yardımcı olmayacağını savundu.
"Kendi halkına karşı kimyasal silah kullanan Esad`ın görkemli bir törenle karşılanmasını, Rusların açıkladığı siyasi çözüm hedefine tezat olarak görüyoruz" denildi.

*
Rusya ise ABD`nin BM kararına dayanmadan ve ülke yönetiminden onay almadan Suriye`de IŞİD`e karşı hava operasyonu düzenlemesini ve IŞİD politikasını dünyanın yarısının reddettiğini,  pek yakında diğer yarısının da güvenini kaybedebileceğini açıkladı...

Karşılıklı açıklamalar dünyadaki çatışma bölgelerinde taraflar arasında kalıcı çözümlerin sağlanabilmesi için BM statüsünün değiştirilmesine çaba gösteren ülkeleri haklı kılıyor.
Çünkü BM Güvenlik Konseyi`nde farklı görüşlerden dolayı çatışmalara siyasi çözüm bulmak yıllar alıyor...
ABD, devam eden uluslararası düzenin kurucusu ve bu alanda sorumluluğunun daha fazla olduğuna dikkat çekiyor.
BM`i yeniden yapılandırma görüşünün doğru olmadığını, BM değerlerine saygılı olmayan ülkeleri ekonomik ve siyasal yaptırım mekanizmalarıyla cezalandıracağını ikaz ediyor.

*
Bu noktada, Suriye İç Savaşı`nın siyasi çözümünde ABD ve Rusya arasında  Devlet Başkanı B. Esad bir indikatör görevi yapıyor..
BM statüsünün değişmemesini isteyenler "Esad`sız", statünün değişmesini isteyenler  "Esad`lı" siyasi çözümü zorluyor.

*
Rusya`nın çatışmaların başından beri ülkedeki tek karar alma merciinin Suriyelilerin iradesi olduğunu vurgulaması, halkın iradesinin üstünlüğünü kabul eden uluslararası camianın yavaşta olsa Rus tezine destek vermesine neden oluyor.
Ama Dışişleri Bakanı J.Kerry halâ, "ABD ve Avrupa; Rusya ve İran ile Suriye`nin bir bütün olması ve Suriyelilerin kendi liderlerini seçmesi gerektiği konusunda görüş birliği içindeyiz. Ancak bu yönde hızla ilerlemenin önünde bir şey var, o da B. Esad`tır " diyor.
Yine de aralarında Türkiye`nin de bulunduğu bir çok ülkenin, Suriye`deki çatışmaların sona ermesi için B.Esad`ın iktidarda olduğu geçiş süreci için uzlaşmaya vardığı söyleniyor.

*
Ne ki Türkiye dış politikasında manevra kabiliyet kalmamış bir ülke konumundadır.
Yalnızca Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın her bölgesinde İslami Cihad taraftarı örgütler üzerindeki etkisiyle özgür dünya önünde bir bir güç oluşturuyor.
Üstelik dünyanın yarısı  Erdoğan`ı, Suriye`deki fiillerinden dolayı  "insanlık suçu, savaş suçları, dünya barışına karşı işlenen suçlar ve savaşa sebep olmak" suçlarıyla itham ediyor...

*
Rağmen Türkiye hükümeti Esad`lı geçiş sürecine iki şartla ve 6 ay için onay veriyor!
Birincisi, bu sürecin mutlaka Esad`ın görevden kesin olarak ayrılmasıyla sonuçlanması,
İkincisi, Suriye Ordusu ve istihbarat birimleri başta olmak üzere hiçbir önemli kurumun kendisine bağlı olmaksızın Esad`ın sembolik bir başkan olarak bu geçiş sürecini tamamlaması isteniyor!

*
Halbuki Rusya, "Bugün Esad`ın düşmesini bekleyen birçok lider, siyaset arenasından belki de ondan önce çekilecektir. Bu tarihin cilvesidir "diyor!
Sanki siyasi çözüm sürecinin yolunu çiziyor...

*
Siyasi Çözüm, terör örgütlerinin tasfiyesi  başarılırsa, ardından düzenlenecek Barış Konferansı`nda, "birleşik, laik ve demokratik" kalması esasında yeni Suriye`nin kurulmasına ilişkin bağlayıcı kararın alınması anlamına geliyor.

*
Yeni Suriye`nin kurulmasına ilişkin bağlayıcı karar;
Birincisi,rejime karşı bir araya getirilen ve birbirinden çok farklı gruplar ve bireylerden oluşmuş, o yüzden her bir grubun diğer gruplardan ciddi farklılar gösteren bir takım hak ve iddiaları temsil eden Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu`nun talep ettiği rejimi değiştirme,
İkincisi; Suriye rejiminin anayasal, kanuni ve meşru sorumluluk olarak güvenliğin tesis edilmesinden birinci derecede sorumlu olduğu iddiaları bileşkesinden çıkarılacaktır.

*
Suriye trajedisinde  işlenen hukuk ihlallerinden rejim kadar muhalif taraflar, teröristler,bunları destekleyen ülkeler paylarını üstlenecek,
Elde edilecek sonuç BM merkezinde uluslararası hukuka işlenerek yeni bir küresel statüye neden olunacaktır.

*
Bu bağlamda insanlık suçu, savaş suçları, dünya barışına karşı işlenen suçlar ve savaşa sebep olmak benzeri suç unsurlarını kovuşturmak uluslararası ceza hukukunun kapsamını oluşturuyor.
Bir iç savaşta yabancı devletlerin silahlı çatışmalara katıldığı durumlar uluslararasılaşmış silahlı catışma olarak kabul ediliyor.

*
Suriye İç Savaşında suç unsurlarının belirlenmesi ve suçluların yargılanması  için  II. Dünya Savaşında  işlenen suçları kovuşturan Nürnberg Uluslararası Askeri Ceza Mahkemesi ya da  Tokyo  Uluslararası Uzakdoğu Askeri Mahkemesi benzeri  kurumlar emsal teşkil ediyor. 

*
Ya da çatışma yaşanan devletin, suç olup olmadığına dair araştırmalarda bulunabilmesi için önce Savcılığa bildirmesi ve Savcı`nın BM Güvenlik Konseyi Statüsü`nün 13. Maddesine göre bir suçun varlığını fark ederse, BM Şartının 7. Maddesindeki yetkilerine dayanarak suçu Uluslararası Ceza Mahkemesine bildirmesi  yetiyor. 

*
Oooo! Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı A.Cubeyr, Beşar Esad`ın ülkesinin geleceğinde oynayabileceği tek rolün Suriye`yi terk etmek olduğunu söylüyor.
Ya,Katar Dışişleri Bakanı H.Atiyye, "Suriye halkını rejimin gaddarlığından korumak için Suudi ve Türk kardeşlerimizle birlikte askeri bir müdahale gerekiyorsa, bunu yaparız" açıklamasında bulunuyor.
ABD, Irak`a IŞİD`e karşı mücadelede Rusya ya da ABD`den yardım alma konusunda seçim yapmaları gerektiğini iletmiştir," Ya biz, ya Rusya" diyor.

*
Siyasi çözüm ve sonuçları için 6 ay daha... 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 483

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.