• Ana Sayfa
  • »
  • Bölgenin En Güçlü İkinci Ordusu

Bölgenin En Güçlü İkinci Ordusu


ABD ve İsrail`in istediği şey, Suriye rejiminin demokratikleşmesi değil Şii direniş ekseninden tamamen uzaklaştırılmasıydı.
Bugün, 2011`de Suriye`de başlatılan ve büyük bir trajediye yol açan iç savaş kaybedilmiş ve kazanan Beşar el Esad olmuştur.
İsrail, Hasan Nasrallah liderliğindeki Hizbullah`ı, İran ve Rusya ile olan işbirliği üzerinden İsrail Savunma Kuvvetleri`nin ardından bölgedeki en güçlü ordu olarak görüyor,
Hizbullah`ın bölgede giderek büyüyen Şii ekseninin güçlü bir parçası haline geldiğini öngörüyor.

*
Resmi sınırları olmayan İsrail​`​in​ genişlemesi düşüncesi eskidir.
​İsrail, ​1967`de işgal ettiği Doğu Kudüs`ü ve Golan`ı ilhak e​tmiş,​
​1980`lerde ​Lübnan`a yayılma projes​i​​ni​​ yürürlüğe koymuştur.
Ne ki, Hizbullah 24 Mayıs 2000`de İsrail`in Lübnan`da yayılmasını çökertmiş,
Bu defa ​2000`lerde ​Suriye ve Lübnan`ın iç savaş yoluyla parçalanması ve İsrail`e geniş bir manevra alanı açılması öngörülmüştür...

​*​
Bir süre sonra ABD ve İsrail, Lübnan ve Suriye`ye yapamadıklarını Müslüman Kardeşler, El Kaide, İŞİD gibi İslamcı Cihad ideolojindeki aşırıcı gruplar aracılığıyla yapmaya başlamıştı.
Bu bağlamda Hizbullah, cihatçı grupların Lübnan-Suriye sınırından temizlenmesini, bu suretle ABD ve İsrail`in öngördüğü hedefin çökmesini hedefledi... 
​2011-2013`e kadar​ Esad rejimine desteğini siyasi düzeyde tuttu.
Sorunun çözümü için reformları ve diyalogu desteklediğini, dış müdahaleye karşı olduğunu açıkladı​.​
Ancak İsrail​`​in hava saldırılarıyla Suriye​`​ye doğrudan müdahil olması ve Lübnanlıların yaşadığı Hums kentinin Kusayr ilçesinin isyancı Özgür Suriye Ordusu​`nun elinden kurtarılması
gerekçe​siyle,
Mayıs 2013​`​te Suriye ordusunun yanında savaşa katıldığını açıkladı​...​

*
Hizbullah​`​ın Suriye savaşına katılması, Lübnan​`da ve bölgede Suriye karşıtı kesimler tarafından sert bir şekilde eleştirildi.
​Bunlara göre Hizbullah, ​İran doğrultusunda Suriye`nin yanında yer almıştı ve savaşı Lübnan`a taşıyordu...​
​Halbuki İsrail bölgenin bir gerçekliği olarak kabul edilmeli, sorunlar ABD ve İsrail`in kuralları çerçevesinde müzakerelerle çözülmeliydi...​

*
Hizbullah, Suriye ordusu ile birlikte Suriye-Lübnan sınırı bölgesindeki Kusayr`ı 2013`te, Yabrud`u 2014`te, Malula`yı 2015`te ve Zebacani ve Madaya`yı 2017`de kontrolüne aldı.
Suriye-Lübnan sınır güvenliğinin sağlanmasında önemli kazanımlar sağladı.

*
Özellikle 5 Temmuz 2017`de, Lübnan ordusunun katılmadığı bir Hizbullah operasyonu ile yıllardır işgal altında olan Ersal`ın dağlık kesimleri​ni​ Nusra Cephesi`nden alınmasında,
Lübnan topraklarındaki Nusra varlığı sona erdirmede,
Ardından IŞİD işgali altında bulunan Ras Baalbek ve el-Kaa bölgelerinin kurtarılması operasyonu ile 28 Ağustos​`ta Lübnan topraklarının tamamının silahlı grupların işgalinden kurtarılmasında çok büyük başarılara sahip oldu.

Öyle ki; bu bölgeler Lübnan`a ait olmasına rağmen hükümet, Hizbullah`a muhalif siyasi gruplar nedeniyle ​s​iyasi karar çıkaramıyor ve Lübnan ordusuna harekât emri veremiyordu... 

​*​
5 Temmuz ila 28 Ağustos`ta İslamcı gruplardan kurtarılan bölgelerin bir kısmının Lübnan topraklarında olması;
Hizbullah`a, 1982 iç savaşının sağladığı uygun zeminde İsrail`in güvenlik gerekçesiyle Lübnan`ı işgal ettiği günleri hatırla​tıyordu.
Şimdi de 2011`den bu yana Suriye`deki İslamcı gruplar iç savaşı tahrik ediyor ve Lübnan`da 1980`li yılların şartlarını oluşturuyordu.

​*​
Hizbullah bu zaferle işgal altındaki bir bölgeyi kurtarmış olmanın ötesinde, daha büyük bir işgale zemin yaratmak için oluşturulan şartları ortadan kaldırdı..
Hizbullah`ın siyasi tezlerinin doğruluğu anlaşıldı, böylece Lübnan`da tüm kesimler tarafından kabul edi​ldi.
Ersal bölgesi Sünnilerin; Ras Baalbek ve el-Kaa bölgesi ise Hıristiyanların yaşadığı yerlerdi​; bu​ bölgeler muhalifler tarafından silahsızlandırılmak isten​irken, Hizbullah sayesinde kurtarıldı.
​Böylece Hizbullah`ın ​"​Ordu-Millet-Direniş​"​ sloganı tartışmasız hale gel​di.
Lübnan​`​da iç savaş şartları oluşturmak için yapılan dini​ ve​ mezhebi kışkırtmalar etkisiz hale getirildi.

​*​ 
​Salı günü ​İ​srail Savunma Kuvvetleri, ülkenin kuzey bölgesinde Suriye, Lübnan, Hizbullah ve  İran`a kadar uzanan Şii bölgesinde, hızlı ateş değişikliklerini test eden bir tatbikat düzenledi.​
İ​srail Ordusu, Hizbullah`ın zorlu ekonomik zorluklar yaşadığını, savaşçılarının 2​ bininin Suriye`de öldürüldüğünü,
​Ancak ​H​izbullah`ın oluşturduğu Şii eksenin büyümek için İsrail`e daha da yaklaşmakta olduğunu,​
İran`ın Suriye veya Lübnan`da Hizbullah füzeleri için fabrikalar inşa etme noktasında bulunduğunu iddia ediyor...

*
​İsrail`e göre​ Hizbullah`ın büyümesi yalnızca güvenlik alanı ile sınırlı değildir.
​Çünkü İran`ın  savaş nedeniyle yıkılmış olan Suriye`de tarıma temel oluşturmaya, ekonomik servetleri sağlamak üzere çeşitli girişimler başlattığını ve​ limanlar dahi devralmaya hazırlandığını öngörüyor.

Şu anda Suriye topraklarında yaklaşık 16​ bin Şii militan savaşıyor;
Bunlar​ az sayıda İran kuvvetleri, az sayıda yerel Şii militanlar​​, az sayıda danışmanlar gerisi Hizbullah`tan oluşuyor.
Bazı durumlarda​ ​İran güçleri ve Hizbullah savaşçıları Rus kuvvetleri ile ​birlikte savaşıyor ve her bilgi​ ortak​ komuta karakollarında topla​nıyor.
​Üstelik İsrail henüz Rusya`yı İran ile ortaklığından da vazgeçirememiştir.​.. 

*
​İran, Lübnan sahnesinde güçlü olmasa da Hizbullah;
Son kazanımlarından bu yana pa​rlamento gücünü daha fazla arttıran yeni bir seçim yasasını yürüten Başbakan Saad Al Hariri ile rahat bir ilişki sürdürüyor.
Çünkü Hizbullah`ın başarıları Lübnan`a yazıyor...

​*​
ABD ve İsrail`in terör örgütü olarak kabul ettiği Hizbullah artık düzenli bir ordu gibi savaşıyor.
İstihbarat topluyor, savaş uçaklarını, tankları kullanıyor, yetkin topçu birlikleri vardır ve gerilla savaşının her türünde uzmandır.
Belirli bir bölgede topçu atış desteğiyle  4 bin kişilik bir birliği konvansiyonel silahlarıyla hızla ve ustalıkla savaşa yönlendirebiliyor.
Hizbullah terör örgütü; İsrail Ordusu tarafından kendisinden sonra gelen "Ortadoğu`nun ikinci en güçlü ordusu" olarak kabul ediliyor.

*
Şimdi İsrail, BM Güvenlik Konseyi`nden, Lübnan`daki BM Geçici Gücü`nün yetkilerinin arttırılmasını ve Hizbullah faaliyetlerinin denetlenmesini talep ediyor...
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 160

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.