Engellere Çelme Takmak


İnsan çoğu zaman kendinde var olanın kıymetini pek bilmez.Sanır ki bu el,bu ayak,bu göz kendisinin.Değerini anlayamaz görmezse başkasında eksik olanları.
Ya da hayat hep böyle gidecek sanır.Kaza olabileceğini,engelli olabileceğini,görmeyebileceğini hiç tahmin edemez.
Hepimiz birer engelli adayıyız aslında.O zaman kendimizi engelli olan kişilerin yerine koyarak hareket etmeliyiz."kendimize yapılmasını istemediğimizi başkasına yapmamalıyız.
Engelli diye insanları küçümsememeli,onlarla dalga geçmemeli,onları toplumsal yaşamın dışına atmamalıyız.
Engelliler hayatın içinde olmalıdır.Onlarında mutlaka hayattan zevk alabilecekleri,başarabilecekleri,mutlu olabilecekleri uğraşlar vardır.Onların yeteneklerini ortaya çıkarabilecek uğraşları kişisel özelliklerine göre desteklemek gereklidir.
Engelleri ortadan kaldırmadan engellileri rahat bir yaşama ulaştırmak mümkün değildir.Öncelikle beyinlerdeki engeleri kaldırmak,engellilerin daha rahat hareket etmelerini sağlayacaktır.
Öncelikle her engelli bir insandır.O zaman normal bir insanın yararlanacağı bütün haklardan yararlanabilmelidir.Toplum olarak onları insan olarak kabul ederek engellilerin ellerinden tutabiliriz.
Onlar okuyabilsinler,futbol oynayabilsinler,etkinlik yapabilsinler.Onlar sevinebilsinler,yaşamaktan zevk alabilsinler.
Bizlerin yapması gereken,kendimizi engellilerin yerine koyarak davranışlarımızı ona göre ayarlamalıyız.Onların hayata tutunması için gereken yardımlardan kaçınmamalıyız.Onları önemsemeli ve bir gün bizlerinde bu duruma düşebileceğimizi düşünerek hareket etmeliyiz.Onların yaşayabilrceği ortamları ve engel durumlarını ortadan kaldırabilecek teknolojik gelişmeleri devlet ve toplum olarak sağlayabilmeliyiz.
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 352

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.