Oya Tekin Kozan'da halkla buluştu

Oya Tekin Kozan'da halkla buluştu
CHP Adana Milletvekili Adayı Av. Oya Tekin, Toprak Mahsülleri Ofisi’nin çiftçinin kara gün dostu olması gerektiğini ifade ederek, “TMO buğday hasadı döneminde kapalı, alım yapmıyor. TMO ne zaman çiftçinin yanında olacak? Üretici iktidar yoluyla tüccara teslim ediliyor” dedi01.06.2018 15:40
CHP Adana Milletvekili Adayı  Avukat Oya Tekin, seçim ziyaretlerine Kozan'la devam etti. Kozan'da yurttaşla bir araya gelen Tekin, burada Toprak Mahsülleri Ofisi'nin kapanmış olmasının, bölgede yarattığı tahribat hakkında bilgi aldı.  Avukat Oya Tekin, Milletvekili Aday Adayı Yüksel Karaaslan, Kozan İlçe Başkanı Erkan Karaoğlu, ilçe kadın ve gençlik kolları başkan ve yöneticileri ile Adana’nın Kozan İlçesine bağlı Pekmezci, Çokak. Faydalı  ve Çukurköprü Mahalleri ile ilçe merkezindeki göç yolu bulvarını gezdi. 

Yurttaşlarla sohbet eden Tekin, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin kapatılmasının çiftçiye büyük zarar verdiğini belirterek, "Toprak Mahsulleri Ofisi,  buğday hasadı dönemde, üreticinin hasadını yaptığı buğdayı alması gerekirken kapalı ve alım yapmıyor. Üretici ürünü TMO yerine tüccara veriyor. Bir başka değişle tüccara mahkum ediliyor. Zira, buğday Toprak Mühendisleri Ofisi'ne 1050 liraya satması gerekirken, 900 liraya tüccara vermek zorunda bırakılıyor" ifadelerini kullandı. 

"Sanayi, ticaret ve endüstri kuruluşlarının gelişmediği Kozan ekonomisinde tarihten günümüze tarım ve hayvancılık belirleyici olmuştur" diye konuşan Tekin, "Çukurova'nın bereketli topraklarının bir bölümüne hâkim olan Kozan insanı geçimini toprağa bağlamıştır. Hayvancılık bu bölgenin en önemli kaynaklarındandır. Ancak ne yazık ki hayvancılık da bugün bitmiş durumda. Kozan'ın ekonomik potansiyelinin bitirildiği çok açık."

UYUŞTURUCU CİDDİ SORUN Tekin, Kozan'da uyuşturucunun da ciddi bir sorun olduğuna dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü "2017 tarihli Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç İle Mücadele Dairesi’nin verilerine göz attığımızda, Türkiye’nin, sentetik uyuşturucu kullanımı sonucunda yaşanan ölümlerde, Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada yer aldığı ortaya çıkıyor. Ama Türkiye içerisinde bu verilere ulaşmak mümkün değil. Çünkü Emniyet Genel Müdürlüğü TÜBİM masası, 2015’ten itibaren, uyuşturucu satışı, kullanımı ve ölümlerine dair verileri paylaşmaya son verdi. Diğer yandan gerçek ölüm sebepleri ile değil de, kalp krizi, beyin kanaması gibi nedenlerle hastane raporlarına giriyor uyuşturucu ölümleri. Yine de, Türkiye’de uyuşturucu salgınının önünü kesmek için birkaç kritik çözüm yolu var. Biz CHP olarak bu çocukların ölüme gitmesini engellemek için bu çözüm önerileri üzerinde çalıştık ve hayata geçireceğiz." Türkiye'deki korku atmosferinin ufak yerleşim birimlerinde kendini sert bir biçimde gösterdiğine dikkat çeken Tekin, Kozan’da bir gencin, İlber Ortaylı paylaşımını paylaştığı için tutuklanarak cezaevine konulduğunu, buradaki amacın, insanların özgürlükleri konusunda cesaretlenmesini engellemek olduğunu söyledi.

Kaynak: AdanaHaberMerkezi

Diğer Politika haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.