Adana'lı silahlanmada rekor kırdı

Adana'lı silahlanmada rekor kırdı
Bireysel silahlanmanın önlenmesi için meclise araştırma önergesi sunan CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, silahla yaralama ve ölüm olaylarında Adana’nın İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer aldığını vurguladı.07.03.2018 17:08

Türkiye’de yaşanan bireysel silahlı olaylar Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Türkiye’de bireysel silahlanmanın son derece artış gösterdiğini göz önüne alarak meclise araştırma önergesi sundu.

Meclisin konuyu araştırması gereğine değinen Tümer, “Çeşitli kaynaklardan edinilen veriler, yaşanan olaylar ve küçük çocukların dahi yanlışlıkla ebeveynlerini öldürdüğü gerçeğiyle karşı karşıya olduğumuz Türkiye’de, bireysel silahlanmanın son derece artış gösterdiği göze çarpmaktadır” dedi.

YÜZDE 61 ARTIŞ VAR

2017 yılında 3 bin 494 bireysel silahlı olay yaşanırken 3 bin 529 kişinin yaralandığını, 2 bin 187 kişinin yaşamını yitirdiğini kaydeden Tümer, “Bu sayılara bakıldığında 2017 yılındaki silahlı olay sayısı bir önceki yıla göre yüzde 28, son üç yıla bakıldığında ise yaklaşık yüzde 61 artmıştır” diye konuştu.

Silahlı şiddet, silahlı yaralama ve ölüm olaylarında İstanbul’dan sonra Adana’nın geldiğini ifade eden Tümer, “İstanbul’da aynı yıl 2045 ölüm, 316 yaralıya karşılık ikinci sırada yer alan Adana’da silahlı olaylarda 123 kişi ölmüş, 195 kişi de yaralanmıştır. Adana’daki 165 olaydaki bazı ölümler ne yazık ki küçük çocukların anne ya da babalarına ait silahı yanlışlıkla ateşlemesi sonucu gerçekleşmiştir” gerçeğine dikkat çekti.


İNTERNET ÜZERİNDEN SİLAH SATIŞI ENGELLENEMİYOR

Ruhsatlı ya da ruhsatsız silahlarla gerçekleşen ölüm olaylarının ailelerin hayatlarına ipotek koyarken internet üzerinden yapılan silah satışlarının da bir türlü önlenemediğine işaret eden Tümer, önergesini şu gerekçelere dayandırdı:

“İsteyenin dilediği gibi, istediği kadar silah temin edebildiği internet sitelerine de bir düzenleme getirilmemiştir. İçişleri Bakanlığı’nın usulsüz silah satışı yapılan 55 internet sitesine adlî ve idarî işlem yapıldığını belirtmesi dahi tek başına durumun vahametini gözler önüne sermektedir. Adlî ve idarî para cezaları internet sitelerinin silah satışlarının önüne geçemediği bahse konu önergemiz hazırlanırken eriştiğimiz bazı sitelere yenilerinin eklendiği gözlemlenmiştir.

SON 3 YILIN EN YÜKSEK ORANI

2017 yılında yaşanan olayların yüzde 40,70’i her çeşit tüfekle, yüzde 35,37’si tabancayla, yüzde 20,58’i kesici aletlerle yaşanırken, yüzde 3,32’si beylik silah, yüzde 0,03’ü de dinamitle gerçekleşmiştir. Son 3 yılın en yüksek bireysel silahlanmasına sahne olan ülkemizde yeni yaşamların son bulmaması, aile içi bağların kuvvetlendirilmesi, şiddet olaylarına yenilerinin eklenmemesi ve Türkiye’nin eğitime olan inancıyla  çağdaş, modern bir yapıya bürünmesi, bireysel silahlanmanın asgarî düzeye indirilmesi için Anayasa’nın 98. ve iç tüzüğümüzün 104 ve 105. Maddeleri gereğince meclis araştırması açılmasını saygılarımızla arz ve teklif ederiz.”

Kaynak: ADANA HABER MERKEZİ

Diğer Ulusal haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.